יום שישי, 1 במרץ 2013

מה שהקראתי - והשמעתי - ביום השנה של אחי, טל שביט, ב-1/3/2013, במלאת שנתיים למותו

"אחי נהרג, אחי נהרג, אחי נהרג, אחי נהרג" – אני אומרת את צירוף המילים הזה שוב ושוב ושוב, ובכל פעם מקווה שאולי הפעם אני באמת אבין, אני באמת אקלוט, אני באמת אפנים – כי זה עדיין בלתי נתפס. 

אבל אני גם מקווה שאמשיך לא להבין, לא לקלוט ולא להפנים, כי אני עדיין מחכה שתיכנס בדלת בבית של ההורים כשכולנו שם, ואני מפחדת לאבד את ההרגשה הזו.שמעתי את טל פסטרנק מספרת על שני אחיה, איתי ואבירם, שנהרגו בהתרסקות מטוס קל ב 2008, ומצאתי את עצמי חושבת מחשבות מוזרות כמו "איזה מזל (עד כמה שאפשר להגיד מזל בהקשר הזה, כמובן) שנהרגת עם אופנוע, ולא עם מכונית או מטוס".הספר האחרון בסדרה The wheel of Time יצא – זוכר שסיפרתי לך ב 2007 שרוברט ג'ורדן נפטר, ושנינו דאגנו מה יהיה עם הסדרה? אז החדשות הטובות הן שסופר אחר סיים אותה, והוא עשה עבודה טובה, אתמול סיימתי לקרוא אותה. והחדשות הרעות הן - הספר האחרון יצא – קראת כמעט את כל הסדרה – מה, לא תקרא אותה עד הסוף?כשנולדתי, היית בן 18. כשלמדתי לקרוא, היית בן 24 בערך? חיכיתי בקוצר רוח לפעם הבאה שתבוא הביתה, כדי להדגים בפניך שאני כבר יודעת לקרוא. כשבאת, הקראתי לך בהתרגשות רבה את "בייגלה" של מרגרט ריי. כשהצלחתי לקרוא את כל הסיפור והייתי גאה בעצמי, אמרת לי "יופי, אבל עכשיו תנסי בלי האצבע מלמטה". נורא כעסתי עליך על זה. אבל עכשיו, עם כל הסיפורי פרפקציוניזם ששמעתי עליך מאז, אני מבינה שעוד יצאתי בזול :) . שמעתי את פסקל ברקוביץ', הספורטאית האולימפית, מרצה, והיא תיארה איך כששכבה בשלג על מסילת הרכבת לאחר שקרון קטע את שתי רגליה, בשלב מסוים היא חוותה אור גדול שהתקרב אליה ועטף אותה, וקרא לה בקול שאי אפשר היה לעמוד בפניו "פסקל, בואי!" והיא התפתתה ועלתה למעלה, ומצאה את עצמה בעולם      מ ו ש ל ם .
אני מקווה שהשנה אמצא בתוכי את הכוח לסלוח לך על כך שהתפתית לקול הזה, כי פסקל אמרה שאי אפשר שלא. ואני מקווה שאמצא את היכולת להאמין שאתה נמצא בעולם המושלם ההוא, ושאנחנו נמצא את הכוח להמשיך לחיות בעולם הכל כך לא מושלם הזה.

פסקל אמרה שאחרי שהפסיקה לפחד מהמוות, היא התחילה לפחד מהחיים. ואני מבינה אותה. לחיות הפך למפחיד מאז מותך.

חשבתי שאחרי שמצליחים לשרוד את השנה הראשונה נהיה יותר קל, אבל במובנים מסויימים השנה השנייה היתה יותר קשה.

עם מותך נפער בור, בתוכי וסביבי, ואת השנה הראשונה העברתי בלנסות לטפס החוצה ממנו. דווקא מתוך זה ש"טבעתי" השנה, יצא שביקשתי וקיבלתי עזרה, ולמדתי שהבור הזה אף פעם לא יתמלא, אבל אולי אפשר ללמוד לחיות לצידו, ולא בתוכו.
ובשנה הבאה אני מקווה שאמצא את הדרך לחיות ליד העצב, ולא בתוכו.

בספרו של דוד גרוסמן "נופל מחוץ לזמן", אומר האיש ההולך לבנו: "אני רוצה ללמוד להפריד את הזיכרון מהכאב, או לפחות את חלקו, את מה שניתן, שלא כל העבר יהיה ספוג כל כך בכאב. כך אוכל גם לזכור אותך יותר, אתה מבין: לא אפחד כל פעם מכווית הזיכרון"

ואני מאחלת בעקבותיו לעצמי, ולשאר אוהביך, כמו שדנה אמיר אמרה, שנלמד להפריד את הזיכרון מהכאב: לזכור בלי למות, לשכוח בלי להמית.

בהרצאה ששמעתי על bushfires באוסטרליה, פתאום הבנתי, שזה מה קרה: המוות שלך חולל bushfire אנושית. זו לא היתה שריפת קוצים, שריפת שדה או שריפת חורש. זו היתה שריפת יער עצומה, שהשאירה אחריה המוני אנשים חרוכים. למדתי בהרצאה הזו מושג שהיה חדש עבורי - Epicormic Growth. מסתבר שלעצים מסוימים, ובמיוחד לאקליפטוסים, יש את היכולת ללבלב ולהוציא ענף חדש וירוק מתוך גזע חרוך. אז אני רוצה לאחל לכולנו, לכל מי שמצא את עצמו שרוף, חרוך, מפויח או כווי כתוצאה ממותך, שיוציא ענף ירוק וחדש מתוכו, וזה לא מובן מאליו בכלל. 
אני אוהבת אותך, ודרך האהבה שלך אליהם ושלהם אליך, אוהבת את האנשים שאספת לתוך חייך וחיינו, בחייך ובמותך.
Elkie Brooks - Sunshine After The Rain

Since you went away

(Since you went away)

My hearts not free 

It keeps on raining down on me 

Will there be a day when the sun will shine?


I want to see the sunshine after the rain 

I want to see bluebirds flying over the mountains again 

Oh, where is the silver lining shining at the rainbow's end? Every night I pray 

(Every night I pray) 

Tomorrow brings a sunny day 
And happy things
Will there be a day when the sun will shine? 
I want to see the sunshine after the rain 
I want to see bluebirds flying over the mountains again 
Oh, where is the silver lining shining at the rainbow's end? 

Since you went away 
(Since you went away) 
My hearts not free 
It keeps on raining down on me 
Will there be a day when the sun will shine? 

I want to see the sunshine after the rain
I wanna see bluebirds flying over the mountains again
Oh, where is the silver lining shining at the rainbow's end?


וכאן אפשר לקרוא את מה שהקראתי - והשמעתי - ביום השנה הראשון, לפני שנה.
כאן אפשר לקרוא את מה שהקראתי - והשמעתי - ביום השנה שלו שנה מאוחר יותר, כשמלאו שלוש שנים למותו. 

5 תגובות:

 1. מילים יפות ומרגשות שנגעו ללבי. ר.ו.

  השבמחק
 2. אחות יקרה ואהובה
  תודה על הכתיבה והשיתוף
  חג שמח

  השבמחק
 3. ורד יקרה. מבשרת-תקווה יקרה. אור בחשיכה המפוייחת מילותייך. ענף ירוק וחדש מלבלב באהבה שאת, כח חיים ואמונה. תודה על המילים הנפלאות הללו, שאמרת לאחיך – נשמתו באור הנצחי – אשר גם כל מי שקוראים כאן, זוכים לשמוע
  תודה על המילים שלך, ששבות ומזכירות לי את שגם אני מנסה: ללמוד לזכור בלי – למִצער חלק מן – הכאב. לחיות עם הזכרון. לחיות. באהבה
  תודה לך, ורד יקרה מאוד

  השבמחק
 4. WISH YOU NEW GREEN LEAVES , YOU ARE HELPING US TO REMEMBER !

  השבמחק

תודה על השיתוף (הבלוג מאפשר תגובות מזוהות בלבד).
Thank you for sharing (The blog does not allow commenting anonymously)